BITCOIN
Bitcoin (BTC) je digitálna mena, ktorá bola vytvorená v januári 2009. Riadi sa pravidlami stanovenými, ktoré sú zapísané v tzv. Whitepaper dokumente. Bitcoin vytvorila záhadná osoba s pseudonymom Satoshi Nakamotom. Totožnosť osoby alebo osôb, ktoré technológiu vytvorili, je stále záhadou. Bitcoin ponúka prísľub nižších transakčných poplatkov ako tradičné online platobné mechanizmy a na rozdiel od vládou vydávaných mien ho prevádzkuje decentralizovaný orgán.
TECHNOLÓGIA PEER-TO-PEER
Bitcoin je jednou z prvých digitálnych mien, ktoré používajú technológiu peer-to-peer na uľahčenie okamžitých platieb. Nezávislí jednotlivci a spoločnosti, ktorí vlastnia riadiaci výpočtový výkon a podieľajú sa na Bitcoinovej sieti – „mineri“ Bitcoinov – sú zodpovední za spracovanie transakcií na Blockchaine a sú motivovaní odmenami (uvoľnenie nového Bitcoinu) a transakčnými poplatkami zaplatenými v Bitcoinoch.
Týchto minerov je možné považovať za decentralizovaný orgán presadzujúci dôveryhodnosť Bitcoinovej siete. Nové Bitcoiny sú baníkom uvoľňované za pevný, ale periodicky klesajúci kurz. Bitcoinov, ktoré je možné vyťažiť, je len 21 miliónov. V júni 2021 existuje viac ako 18 miliónov Bitcoinov a zostáva vyťažiť menej ako 3 milióny Bitcoinov.
Týmto spôsobom Bitcoin a ďalšie kryptomeny fungujú odlišne od fiat meny. V centralizovaných bankových systémoch sa mena uvoľňuje rýchlosťou zodpovedajúcou rastu tovaru.
Decentralizovaný systém, ako napríklad Bitcoin, nastavuje rýchlosť uvoľňovania vopred a podľa algoritmu.
PROOF OF WORK
Bitcoin funguje na takzvanom “proof of work” algoritme čo v jednoduchosti znamená, že ľudia, ktorí ho ťažia sú odmeňovaný za poskytnutý výkon v podobe bitcoinov. Každú sekundu sa uskutočňujú tisíce transakcií rovnako ako v klasickom centralizovanom bankovom systéme. Ak chceme uhradiť platbu medzi bankami v rôznych krajinách, zvyčajne nám banka účtuje za túto transakciu poplatok. Tak isto to je aj pri bitcoinových transakciách, avšak s jedným (troma) veľkými rozdielmi.
- Poplatok je niekoľko násobne nižší
- Transakcia trvá pár minút (v závislosti od vyťaženia siete)
- Za transakciu nezodpovedá banka ale my sami
Jednoducho povedané, čím viac transakcií sa uskutočňuje, tým viac zarábajú aj mineri. Tak isto, čím viac ľudí ťaží, tým sú odmeny menšie keďže bitcoiny sa musia rozdeliť medzi viacerých minerov – to definuje takzvaná “difficulty” alebo obtiažnosť siete.

Bitcoin nie je jediná kryptomena
Bitcoin je najznámejšia kryptomena, avšak existujú tisíce ďalších kryptomien. Každá kryptomena je iná, má iné využitie a taktiež iný spôsob fungovania. Pod spôsobom fungovania myslíme hlavne algoritmus, na ktorom beží. Poznáme viacero konceptov, na základe ktorých fungujú jednotlivé kryptomeny. Ten najznámejší sme už spomenuli – proof of work (POW). Ďalej poznáme proof of stake, proof of storage, proof of coverage a mnoho ďalších. Minerov zaujíma hlavne POW, všetky kryptomeny fungujúce touto formou sa totiž dajú ťažiť prostredníctvom hardwaru. Kryptomeny fungujúce prostredníctvom POW vieme ťažiť na grafických kartách, procesoroch alebo špecializovaných zariadeniach ASIC určených IBA na mining kryptomien. Obťažnosť ťažby Bitcoinu sa za posledné roky zvýšila natoľko, že ho už nevieme ťažiť na grafických kartách či procesoroch. Jediný spôsob ťažby bitcoinu sú špecializované zariadenia ASIC. Avšak existuje mnoho ďalších kryptomien fungujúcich na POW, ktoré vieme ťažiť. Viac o tom aký hardware, spôsob miningu si vybrať sa dočítate tu.
Druhou najznámejšou kryptomenou po bitcoine je Ethereum (ETH), ktoré taktiež funguje na koncepte POW. Ethereum sa za posledné roky stalo veľmi známym aj vďaka tomu, že ho ľudia vedia ťažiť na grafických kartách. Ďalšie kryptomeny, ktoré sú profitabilné (zarobia viac ako spotrebujeme elektriny) na mining sú napríklad Ravencoin (RVN), Octopus (CFX), Ergo (ERG), Ethereum classic (ETC), FLUX alebo FIRO. Viac o tom ktorú kryptomenu ťažiť sa dočítate tu.